Селище міського типу ВИШКОВО
Центр Вишківської селищної ради.
Населення: 8 140 жителів.
Географічні координати: 48° 02' 05.9" N • 23° 25' 17.9" Е.
Відстані: Київ — 808 км • Ужгород — 139 км • Хуст — 26 км.
Автомобільні траси: Т0737 «Хуст — Шаян — Вишково — Буштино».
Водойми: річки Тиса • Мала Тиса • Боркут.
Перша писемна згадка: 1271 рік.
Походження назви: від імені засновника поселення — угорського князя Вішкі (угорська назва селища - Visк).
До Вишківського куща належать села: Шаян, Яблунівка, Ракош, Модьоровш, які колись були присілками селища та присілок Грендєш. Площі сіл є наступними: Яблунівка - 175 га, Ракош - 130 га, Шаян - 182 га, Модьоровш -103 га.
Раніше за часів угорського короля населений пункт мав назву Вішк. За часів радянської влади селище було перейменовано у Вишкове. Назва Вишково була повернута у 1994 році.
Національний склад населення дуже різноманітний, переважають українці, але майже не відстають угорці. Також проживають румуни, молдавани, словаки, росіяни, чехи, поляки, греки а також цигани, кількість яких є значною.
Археологічні розвідки та знахідки трьох скарбів - бронзових виробів (1891-1892 рр.), свідчать про заселення території села в добу неоліту (ІV-ІХ століття н.е.). Перші письмові згадки про Вишково відносяться до 1271 року. В них зазначено, що це був королівський маєток, який угорський король Ладислав IV подарував феодалам – братам Мінові і Штефанові Чепанам з роду Гунт-Пазмань. Укріплюючи свої володіння, вони побудували в 1281 році у Вишкові земляну фортецю.
Вона була споруджена на горі Варгедь (Замкова гора), на висоті 600 метрів. Головне її призначення – охорона соляних копалень Мармароша та контроль за транспортуванням солі по Тисі. В 1300-1350 рр. ця фортеця була центром Мармароського комітату. Її було відібрано у феодалів Гунт-Пазманів і передано казні. Тут же знаходиться і комес (управитель) замку Мікулаш Пок. Та примітивні оборонні споруди Вишківської фортеці не могли довго відповідати своєму призначенню. Згодом функції контролю шляхів і оборони соляних копалень перейшли до фортеці м. Хуста.
В кінці XIV на початку XV століття Вишково на деякий час потрапило до рук великих румунських феодалів Драга і Балка. Але вже в 1413 році вони змушені були залишити Мармароський комітат, і Вишково знову стало королівським маєтком. В кінці XV і на початку XVI століття (1472 і 1504 рр.) Вишково зазнавало нападів від молдавських феодалів.
У середині XVII століття Вишково стало місцем важливих подій. В 1656-1657 рр. князь Дьєрдь II Ракоці по домовленості з шведським королем Карлом XI і Б.Хмельницьким виступив із своїм військом проти панської Польщі. Взимку 1656-1657 рр. Трансільванська армія розташувалася на околиці Вишкова. У січні 1657 року у Вишкові відбулися державні збори Трансільванії, на яких схвалено плани князя Дьєрдя II Ракоці. Але похід був невдалим. Армія Дьєрдя II Ракоці була розгромлена польським військом, яке вдерлося в Закарпаття і спустошило багато міст і сіл. Вишково було дуже зруйноване і спалене. У селі залишилося біля 100 дворів та 400 чоловік мешканців. У 1675 році північна частина Вишкова була знесена під час повені, село було розділено на дві частини на декілька років.
У кінці XVII століття, коли територія Закарпаття була захоплена австрійськими Габсбургами, на Мармарощині у 1685-1687 рр. розташувалися загони німецьких військ. У Вишкові знаходився загін рейтарів, що контролювали перевезення солі по Тисі. Коли Закарпаття було охоплене визвольною війною 1703-1711 рр., на чолі одного з загонів повстанців - куруців став виходець з Вишкова – Степан Вішкі.
У другій половині XVIII століття Вишково залишається центром окремих сільських промислів Мараморошського комітату. А в 1730-1780 рр. селище одержує від імператорської канцелярії право безмитної торгівлі та проведення ярмарків, на яких збувалися ремісничі вироби, хліб, худоба та інші товари. Втім основна маса населення була зайнята перевезенням та сплавом по Тисі солі.
Селяни Вишкова вели боротьбу за розвиток народної освіти і культури. Незважаючи на це, школу було відкрито лише в середині XVII століття і то при реформатській церкві Вишкова. Навчали грамоти дітей в ній угорською мовою. Лише у 1824 році для українського населення в селі була відкрита окрема церковна школа.
Із Вишкова вийшло ряд вчених. Серед них Іштван Лошшу (1812-1852) був одним із фундаторів статистики як науки в Угорщині. Його перу належить географічний опис Росії, який вийшов у 1831 році угорською мовою.
У 1920-30 роках чеськими властями було зроблено певні кроки у розвитку культури. В селі функціонувало 3 народні (початкові) школи, у яких в 1938 році працювало 23 вчителі. Починаючи з 1928 року діяв кінотеатр на 250 місць, працювала амбулаторія, був один лікар, пошта і багато приватних крамниць. Вишково пишалося новим клубом зведеним у 1935 році аналогів якому в ті часи не було в області, він і по сьогодні справно виконує дану функцію.
Цікавим є політичне відношення жителів Вишкова до подій які вирували у тогочасному Закарпатті Тут мало хто підтримував діяльність Карпатської Січі, мізерна кількість людей емігрувала до Радянського Союзу, партизанський рух під час війни був відсутній, організація комуністів малопотужна. Під час другої світової війни чоловіче доросле населення українського походження теж було залучено на фронти проти Радянського Союзу. Угорські фашисти навесні 1944 року вивезли до концентраційних таборів все єврейське населення чисельність якого становила 350 чол. Багато вишківчан загинуло у війні на Донському перешийку, де загинула елітарна 2 армія. Визволення, яке прийшло 23 жовтня 1944 року через незначні матеріальні спустошення (було підірвано частину моста через Тису) принесло неочікувані повороти з одного боку позитивні з другого, горя та страждань. Так було вивезено на "малєнкіє работи" сотні чоловіків вишківчан-угорців до Радянського Союзу, звідки не повернулось більше 100 чоловік, про що свідчить встановлена меморіальна дошка на мурах реформаторської церкви з переліком їх імен. Потім прийшла колективізація для малоземельних вишківчан так і заможних. Слід знати, що земельний голод і тут завжди існував з тією особливістю, що землею володіли дрібні власники які самі й обробляли землю, рідко наймаючи робочу силу. Щоб купити клаптик, землі люди вирушали на заробітки в далеку Америку.
Навесні 1947 року утворились аж 4 колективні господарства які невдовзі об’єднались в одне під назвою "Прикордонник". Господарство було багатопрофільним від виробництва м’яса, молока, садівництва та вирощування таких технічних культур як тютюн. Пізніше залагодилось і підсобне виробництво, особливо таке специфічне, як вироби з кукурудзяного листя, якими і по сьогодні славиться Вишково.
Поряд з сільським господарством значного зростання зазнало і промислове виробництво що давало багато робочих місць не тільки вишківчанам, а й навколишнім селам. Це розміщення в селі відділення Берегівської геологічної партії по освоєнню природних багатств краю. У 1970 році на околицях Вишкова почав діяти Закарпатський металургійний комбінат, перший на Закарпатті з кольорової металургії (видобуток ртуті). Завод за короткий час спорудив ціле містечко металургів у селі зі своєю інфраструктурою, мікрокліматом. В селище приїхало багато інженерів-спеціалістів з різних куточків країни.
У 60-70-і роки відбувся значний вибух і в культурному житті села, яке з 1974 року отримало статус селища міського типу. Чисельність населення сягнула понад 10 тис. чол. У післявоєнний період, а особливо з кінці 50-х років отримують статус сіл такі колишні хутірні поселення найманих батраків з Карпат як Яблунівка (стара назва місцевості Фенеш), Ракош, Шаян та Модьоровш. У Яблунівці вже з 1958 року існує восьмирічна школа, а в Ракоші з 1967 року.
У Ракоші, у мальовничій екологічно чистій гірській лісовій місцевості, розташований Позаміський дитячий заклад оздоровлення та відпочинку «Шаяни» на 120 дітей. Поблизу немає жодних об’єктів промислового виробництва, що забруднюють навколишнє середовище, тому батьки з радістювіддають сюди своїх дітей на літнє оздоровлення та відпочинок.
Курортна зона села Шаян – неповторна місцевість з багатою і різноманітною рослинністю. Безвітряна погода, порівняно тривала весна, не спекотне літо, тепла осінь і м’яка зима роблять відпочинок кожної людини незабутнім, сприяють її швидкому виздоровленню. Курорт "Шаян" розміщений біля підніжжя гір великого, середнього та малого Шаяна на лівому березі р.Тиси. Схили гір вкриті буком, сосною та грабом. Клімат курорту відрізняється своєрідністю (клімат гірських котловин). Вулканічний ланцюг гір, який оточує курорт, захищає його від вітрів, формує місцевий мікроклімат з безвітряною м'якою погодою.
Та найголовнішим лікувальним факторам тут є численні джерела мінеральних вод, які містять різні макро- та мікроелементи, зокрема залізо, бор і фтор (останній відносять до адаптогенів-радіопротекторів, котрі захищають організм від різних несприятливих факторів біологічних, хімічних, фізичних), зокрема такі дефіцитні вуглекислі гідрокарбонатні мінеральні води як води типу "Єсентуки 4,17", "Боржомі", "Нарзан"; субтермальні та термальні вуглекислі розсоли.
На базі їх одним з перших був зведений санаторій “Шаян”. Нині це – відома далеко за межами країни здравниця. Санаторій "Шаян" знаходиться за 18 км від м. Хуст, на схилах Виторлаг - Гутинського хребта на висоті 210 м над рівнем моря. Крім санаторію в курортній зоні розташовано десятки туристично-рекреаційних закладів.
Легенда про походження назви села Шаян.
Височать над селом три гори: Шаян, Шаяниха, Шаянчик (Шаяня). З Міжгір'я збігає потічок, чистий, як сльоза, жебонить, ніби розповідаючи легенду про сиву давнину. Злі вороги напали на село, підпалили хати, убивали людей. І тільки сім'ї Шаянів вдалося сховатися в лісі. Та помітили це нелюди і кинулися в погоню. Першим загинув батько, захищаючи родину. Де впав замертво, виросла найвища гора — Шаян. Знесилена мати, прикриваючи сина, бігла вперед. Але ворожа стріла вп'ялася у серце хлопчини. Мати опустила його на зелений барвінок, і на тому місці виросла найменша гора Шаянчик (Шаяня). Ще декілька кроків пробігла жінка і впала зморена. На тому місці височить зараз гора Шаяниха.
Цілющі джерела Марамароша були відомі з прадавніх часів, згадки про мінеральні джерела на південно-східних околицях смт. Вишково, що на відстані 15 км від м. Хуст, з'являються починаючи ще з 1753 р. Відомо, що тут у 1818 р. на базі вуглекислих гідрокарбонатних залізистих мінеральних вод була заснована одна з найстаріших і відомих купалень Марамороської жупи — "Замкова купіль". Тут у 1952 р. було відкрито будинок відпочинку, а в 1957 р. — санаторій.
Як виглядає сучасне Вишково на зламі тисячоліть початку XXI ст.? На це відповісти можна тим, що Вишково завжди виділялося з поміж навколишніх поселень організацією роботи, проведенням дозвілля та відпочинку і особливо народними традиціями. Вишківчани завжди виділялися відомими майстрами будівельниками, роботу яких можна знайти по всій країні та за й межами. Це і столярі, каменярі і особливо штукатури. Виходячи з цього архітектура селища досить строката і оригінальна. Свої будівельні знання вишківчани тепер практикують за кордоном в основному в Угорщині. Саме у дану країну виїхала на постійне проживання деяка частина угорців.
Вишково дало нашій країні багатьох талановитих людей які прославились у різних галузях суспільної діяльності. Це і вчені, лікарі, вчителі, музиканти або ж спортсмени. До них слід віднести члена-кореспондента з ядерної фізики Новосибірського відділення академії наук Російської федерації Гейці Йосипа; доктора історичних наук, професора, декана історичного факультету Ужгородського НУ Мандрика Івана Олександровича – спеціаліста по історії Угорщини; доктора інженерних наук Львівського політехнічного університету Лучка Йосипа; братів-музикантів Карла та Людвига Пал; доктора медичних наук Гайовича Володимира Івановича.
Гості селища багато в чому дивуються своєрідності проведення весіль або ж вишуканості кухні, внутрішнього дизайну сучасного житла, подвір’я і навіть мислення самих жителів. Багато-строкате Вишково і сьогодні багатонаціональне і багаторелігійне. Тут у мирі і злагоді продовжують проживати угорці з українцями, толерантно поважаючи і переймаючи кращі традиції один в одного. Чотири основні релігійні конфесії в особі реформатської, римо-католицької, греко-католицької та православної церков існують поважаючи один одного. До речі слід зазначити, що значна частина українців вільно володіє угорською мовою, а окремі сім’ї спілкуються нею у побуті. Свідченням інтернаціоналізму мешканців Вишкова є проведення традиційного осіннього свята урожаю (Сюреті бал), де молоді хлопці роз’їжджають верхи на конях в національному вбранні. Сучасне Вишково майже повністю газифіковане, високий рівень автомобілізації, порівняно високий рівень життя частки жителів. Великі зміни відбуваються в селищі з переходом до ринкової економіки. Центральна площа Вишкова, до речі одна з найбільших в області у такого роду поселень прикрасилась сучасними новобудовами приватного характеру.
Також щороку, в червні, проводиться Міжнародний фестиваль "Корони знову разом", де зустрічаються представники коронних міст Мараморощини з Румунії, Угорщини та смт. Вишково, міст Хуст та Тячів.
Діє у Вишкові «Музей побуту», де представлено побут населення селища початку ХХ ст.
Турул – священний птах угорської міфології, вісник богів, який, згідно з легендою, привів угрів з Уралу за Карпати, та й взагалі з ним пов’язані майже всі основні події стародавньої історії цього народу.
У другій половині XIII століття у Вишкові був споруджений один з перших на Закарпатті кам'яний костьол.
Тут зберігся 12-ти перемінний орган, оформлений в неготичному стилі. Поновлена у 1675 р. після великого паводку та 1669 р. після пожежі. Дах замінений у 1717 р. після татарського вторгнення. На південній стіні церкви розташований сонячний годинник. На подвір’ї розташована дзвіниця з двома дзвонами. Один виготовлений у 1887 році вагою 800 кг., другий у 1934 році вагою 300 кг.
Поряд з реформаторською церквою знаходиться цікавий меморіал з різьблених дерев'яних скульптур, поставлений у пам'ять про важливі історичні події у Вишково
Факт: за етнічним складом населення селище є переважно угорським, відповідно, всі назви на покажчиках дублюються українською та угорською мовами, діє угорська школа.
Санаторії, бази відпочинку
- ДП "Санаторій “Шаян” ПрАТ лікувально-оздоровчих закладів профспілок України (ЛОЗПУ) “Укрпрофоздоровниця, лікування та оздоровлення, конференц-зал, кафе, спортивна площадка, кафе, культурно-масові вечори відпочинку, с.Шаян, (03142) 59-230, 59-232; http://www.sanshayan.com.ua
- Закарпатська філія ТОВ «Творча майстерня Вісак», лікування та оздоровлення, кафе-бар, їдальня, камінний зал, сауна з 2 басейнами, фітнес-центр та тренажерний зал, настільний теніс, власний гірськолижний підйомник (350 м), пункт прокату гірськолижного спорядження, бювет, більярд, автостоянка під охороною, с.Шаян, (03142) 59-391, 59-312, visak.ic.uz.ua.
- ТОВ « Аква-Карпатія», лікування та оздоровлення, бювет, Spa-процедури, фізіотерапія, солетерапія (соляна кімната), «Колиба», конференц-зал, басейн, спортивна площадка, тенісний корт, тренажерний зал, с.Шаян, (03142) 59-228, 59-310, karpatia.com.ua, office@karpatia.com.ua;
- філія «Шаян» медично-реабілітаційного центру «Перлина Прикарпаття» МВС України, лікування та оздоровлення, критий басейн, тренажерний зал, с.Шаян, (03142) 59-334.
- ДП Світязь ТОВ "Готель «Мараморош», ресторан, тренажерний зал, дитяча кімната, чайхана, більярд, спортивна площадка, бювет з мінеральною водою, автостоянка, с.Шаян, (03142) 59-313, 59-326; http://maramorosh.net
- туристичний комплекс «Ерней Лаз», двоповерхові дерев’яні котеджі, готель з номерами різних категорій, ресторан, спортивний зал, більярд, басейн, спортивний майданчик, дитяча кімната, баня, екскурсійні послуги, с.Шаян, (03142) 59-366. http://www.erneylaz.com.ua
- готельний комплекс «Благодать», номери різних категорій, ресторан, спортивна площадка, басейн, більярд, сауна, екскурсійні послуги, автостоянка, с.Шаян, (03142) 59-380, www.hotel-blagodat.com, reception@hotel-blagodat.com;
- туристичний комплекс «Легенда Шаян», дерев’яні котеджі різної категорії, ресторан, російська баня, баня з кварцевою сауною, озеро, рибалка, спортивна площадка, с.Шаян, (03142) 59-354, www.legenda-tur.com.ua.
- готельний комплекс «Червона рута», котеджі різної категорії, ресторан, басейни, дитячий ігровий майданчик, велосипеди, альтанки та мангали з натурального каменю, тенісний корт, більярд, літній каток, масажний та косметичний салони, с.Шаян, 03142-59-240, www.chervona-ruta.com, reception@chervona-ruta.com; - готельний комплекс «Едельвейс», номери різної категорії, автостоянка, с.Шаян, 050-317-81-40, anatolijuzg2008@yandex.ru; http://edelveiss.com.ua; - готельний комплекс «Смерічка», ресторан, сауна, автостоянка, с.Шаян, (03142) 59-362, shajansmerichka@ukr.net; - оздоровчий комплекс «Голуба Тиса», дерев’яні котеджі, ресторан, літня тераса, мангал, відкритий басейн, дитяча площадка, прокат велосипедів та лижного спорядження, автостоянка, с.Шаян, (03142) 59288; - приватна садиба «Перлина Закарпаття», дерев’яні та цегляні котеджі, кафе, стоянка, басейн із шезлонгами, озеро, сауна, вольєр з косулями, альтанки, гойдалка, дитячий майданчик, настільний теніс, автостоянка, с.Шаян, (03142) 57535, zemchuzinashajan@mail.ru; http://perlina-shayan.com; - приватна садиба «Смерекова хата», дерев’яні котеджі, ресторан з літньою терасою, сауна, альтанки, автостоянка, с.Шаян, 098-521-98-88;- VIP House «Гніздо голубки», витончені та комфортабельні номери VIP-класу, ресторан, російська баня, басейн з холодною водою з гірського джерела, супутникове ТБ, інтернет, с. Шаян, gnezdogolubki.com.ua;
- готель «Лаванда», комфортабельні номери, сауна, басейн, більярд, зал релаксації, екскурсії, автостоянка, с.Шаян, 096-968-79-80;
- готель "Ступарі", комфортабельні номери, парковка, бювет с мінеральною водою, ресторан, тераса, трансфер, екскурсії, мінеральні ванни, солярій, масаж, рибалка, с. Шаян, 09779516877
- гостиний двір «Хориніс», комфортабельні номери, парковка, тераса, трансфер, екскурсії, кухня, басейни, (0314) 25 93 51;
- зона відпочинку «Сілоамська купальня», озеро оточене невисокими горами, 5 дерев’яних котеджів, понад 20 альтанок, міні-зоопарк, катамарани та човни, дитячий басейн, атракціон «водна гірка», рибалка, автостоянка, с.Шаян, 067-939-79-36, shayan-ozero.com.ua, office@shayan-ozero.com.ua;- спа-готель "Пабло", відпочинок не лише тілом, а ще й душею. Кімнати, які не схожі одна на одну, бо кожна оформлена у своїй неповторній манері (прованському, середземноморському та кантрі-стилі), бювет з мінеральною водою, сауна і джакузі, басейн і соляна кімната, масажисти, сеанси кріотерапії, чани з гарячим пивом, справжній український сінник над чаном, крафтова пивоварня, мангал, альтанка, дитяча площадка, прокат велосипедів, автостоянка, тенісний стіл, батут, смт. Вишково, 0976363200, spa-hotel_publo@ukr.net
- готель "Тюльпан", комфортабельні номери, парковка, трансфер, екскурсії, домашня кухня, супутникове ТБ, альтанка, мангал, сауна з басейном, сад, смт. Вишково, 0677781915
- кінно-спортивний клуб "Адреналін" (школа верхової їзди), прогулянки кіньми в с. Шаян та його околицях; поруч міні зоопарк (борсук, кролі, лисиця, перепілки, барани, теля тощо), с. Шаян, 0964609353.
Розлив мінеральної води
- ВАП «Шаяни», розвив мінеральної води «Шаянська 242» та столових вод, смт.Вишково, (03142) 97-530;
- ТОВ “Шаянські мінеральні води”, розвив мінеральної води «Шаянська 242», "Драгівська" та столових вод, смт.Вишково, (03142) 4-41-67, ciljushhikrynyci.ua;
- ТОВ «АКВА», розвив мінеральної води «Шаянська 2», с.Шаян, (03142) 4-50-37;
- ВККП «Заповідні Шаянські джерела», розвив мінеральної води «Шаянська 242», с. Шаян, 067-465-20-28, 098-768-89-10, www.zapovitna.com.
САДИБИ СІЛЬСЬКОГО ЗЕЛЕНОГО ТУРИЗМУ:
смт. Вишково |
||||
|
Етвеш Іда Людвиківна |
смт.Вишково, вул.Жовтнева, 49 03142-57304 067-2703104 |
4 |
Домашня кухня, екскурсії по Закарпаттю на укр. та венгерській мовах |
|
Шнайдер Ібоя Людвиківна |
смт.Вишково, вул.Шолохова, 5 0679252201 0962732878 |
4 |
Домашня кухня, екскурсії по Закарпаттю на укр. та венгерській мовах |
|
Цейбей Олена Йосипівна |
смт.Вишково, вул..Тиса, 18 03142-57480 |
3 |
Домашня кухня, екскурсії по Закарпаттю на укр. та венгерській мовах |
|
Токач Жужана Олександрівна |
смт.Вишково, вул.Гагаріна, 6 03142-58084 096-8545714
|
4 |
Домашня кухня, екскурсії по Закарпаттю на укр. та венгерській мовах |
|
Форгон Олена Емерихівна |
смт.Вишково, вул..Жовтнева, 84 03142-57691 |
4 |
Домашня кухня, екскурсії по Закарпаттю на укр. та венгерській мовах |
|
Сабов Розалія Карлівна |
смт.Вишково, вул..Горького, 94 03142-57244 |
5 |
Домашня кухня, екскурсії по Закарпаттю на укр. та венгерській мовах |
|
Лотор Елізавета Михайлівна |
смт.Вишково, вул..Тиса, 13 03142-57548 |
4 |
Домашня кухня, екскурсії по Закарпаттю на укр. та венгерській мовах |
|
Кружель Ільдика Йосипівна |
смт.Вишково, вул..Горького, 58 03142-57167 |
3 |
Домашня кухня, екскурсії по Закарпаттю на укр. та венгерській мовах |
|
Лисик Єва Антонівна |
смт.Вишково, вул..Комсомольська, 9 03142-57200 |
4 |
Домашня кухня, екскурсії по Закарпаттю на укр. та венгерській мовах |
|
Пал Ібоя Валентинівна |
смт.Вишково, вул..Велика, 45 03142-57335 |
3 |
Домашня кухня, екскурсії по Закарпаттю на укр. та венгерській мовах |
|
Горват Магдалина Емільянівна |
смт.Вишково, вул..Шевченка, 48 03142-57536 |
4 |
Домашня кухня, екскурсії по Закарпаттю на укр. та венгерській мовах |
|
Ганко Єва Йосипівна |
смт.Вишково, вул..Велика, 52 03142-57709 |
3 |
Домашня кухня, екскурсії по Закарпаттю на укр. та венгерській мовах |
|
Ганко Рита Андріївна |
смт.Вишково, вул..Велика, 89 03142-57702 |
4 |
Домашня кухня, екскурсії по Закарпаттю на укр. та венгерській мовах |
|
Ганко Єва Йосипівна |
смт.Вишково, вул.Велика, 52 03142-57709 067-7222636
|
4 |
Домашня кухня, екскурсії по Закарпаттю на укр. та венгерській мовах |
|
Репюк Єлизавета Йосипівна |
смт.Вишково, вул.Велика, 35 03142-57817 067-5866486
|
4 |
Домашня кухня, екскурсії по Закарпаттю на укр. та венгерській мовах |
|
Піпа Богдан Іванович |
смт.Вишково, вул.Веленце, 74 067-3102319 |
8 |
Домашня кухня |
|
Петрушко Андріана Йосипівна |
смт.Вишково, вул.Молодіжна, 4 067-9368732 |
4 |
Домашня кухня, супутникове ТБ, сад |
с. Шаян |
||||
|
приватна садиба"У Марічки", Цьока Марія
|
с. Шаян, уроч. "Вагов" вул. Косична 0508002238 — Марія 0504162388 — Ольга Email: marichka-shayan@ukr.net
|
29 |
Домашня кухня, супутникове ТБ, санвузол, альтанка, мангал, сауна з басейном, сад, автостоянка, неподалік озера, ліс, гори, потічок, мийка, холодильник, мікрохвильова піч, електрочайник, посуд; балкони, опалення автономне — котел, гаряча вода постійно, тенісний стіл |
|
Гостиний двір «У камелька», Сіпунов Сергій Герардович |
с. Шаян, вул. Центральна, 72, +38 (067) 209 08 73 |
8 |
Домашня кухня, супутникове ТБ, санвузол, альтанка, мангал, сауна з басейном, сад, автостоянка, неподалік озера, ліс, гори, потічок, мийка, холодильник, мікрохвильова піч, електрочайник, посуд; балкони, опалення автономне — котел, гаряча вода постійно |
|
Котеджі в зоні відпочинку «Сілоамська купальня», Седляр Віталій |
с.Шаян, 067-939-79-36, 098-111-16-94, office@shayan-ozero.com.ua |
24 |
Кухня, супутникове ТБ, санвузол, альтанка, мангал, сауна з басейном, сад, автостоянка, на березі озера, ліс, гори, потічок, мийка, холодильник, мікрохвильова піч, електрочайник, посуд; балкони, опалення автономне — котел, гаряча вода постійно |
|
Садиба "Перлина Закарпаття", Опшитош Ольга Вас. |
с. Шаян, 0672623606, zemchuzinashajan@mail.ru |
25 |
Кухня, супутникове ТБ, санвузол, альтанка, мангал, сауна з басейном, сад, автостоянка, на березі озера, ліс, гори, потічок, мийка, холодильник, мікрохвильова піч, електрочайник, посуд; балкони, опалення автономне — котел, гаряча вода постійно |
|
Котедж "Затишок", Мацола Іван |
с. Шаян, 0503723934, nadiad@i.ua |
30 |
Домашня кухня, супутникове ТБ, санвузол, альтанка, мангал, баня, сад, автостоянка, неподалік ліс, річка |
|
Котеджі «Водограй» |
с.Шаян 093-0472488 (Ірина) |
8 |
Супутникове ТБ, санвузол, неподалік ліс, альтанка, мангал, можливість самостійно готувати їжу |
|
Садиба «Ніка» |
с.Шаян 050-5108214 067-6655541 |
9 |
Домашня кухня, супутникове ТБ, санвузол, альтанка, мангал, баня, сад, автостоянка, неподалік ліс, річка |
|
Садиба «У Марії» |
с.Шаян, 95 |