Права захисників України

Дата: 08.04.2021 15:30

Одним з основних прав військовослужбовців є право на безоплатну правову допомогу.

Первинна допомога передбачає:

• отримання правової інформації, консультацій і роз’яснень із правових питань;
  • складання заяв, скарг та інших документів;
  • допомога в забезпеченні доступу до вторинної правової допомоги та медіації.

Вторинна допомога передбачає:

• захист у кримінальних провадженнях;
  • представництво в судах, інших державних органах, органах місцевого самоврядування;
  • складання документів процесуального характеру стосовно питань, пов’язаних з соціальним захистом.

Як отримати безоплатну правову допомогу?

Для цього треба підготувати наступні документи:

• паспорт громадянина України;
  • ідентифікаційний номер;
  • посвідчення учасника бойових дій.

Для того, щоб її отримати треба звернутись до найближчого центру з  надання безоплатної правової допомоги чи територіального органу юстиції за місцем фактичного проживання.

Крім того, у захисників України є право на безоплатне медичне забезпечення. Учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, члени сімей загиблих (померлих) ветеранів війни мають право на:

• безоплатне одержання ліків за рецептами лікарів;
  • допомогу у військових госпіталях та інших лікувально-профілактичних закладах;
  • безоплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням та психологічною реабілітацією;
  • першочергове зубопротезування.

Учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи мають право на безплатний проїзд один раз на два роки (туди і назад) залізничним, водним, повітряним або міжміським автомобільним транспортом, незалежно від наявності залізничного сполучення, або проїзд один раз на рік (туди і назад) вказаними видами транспорту з 50-відсотковою знижкою.

Особи з інвалідністю внаслідок війни І-ІІ групи мають право на безплатний проїзд один раз на рік.

Також учасники АТО мають право на безплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту, автомобільним транспортом загального користування в сільській місцевості, а також залізничним і водним транспортом приміського сполучення та автобусами приміських і міжміських маршрутів, у тому числі у межах району, області та міжобласних.

Щорічно до 5 травня учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни, членам сімей загиблих (померлих) ветеранів війни виплачується разова грошова допомога у розмірі, який визначається Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.

Учасники бойових дій мають право на першочергове відведення земельних ділянок для:

• особистого селянського господарства — до 2 га;
  • ведення садівництва — до 0,12 га;
  • будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.

Учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, ветерани війни та прирівняні до них особи мають право на отримання знижки за оплату користування житлом, комунальних послуг та вартості твердого палива та скрапленого газу в межах норм, передбачених чинним законодавством, у розмірі: 100 % для осіб з інвалідністю внаслідок війни; 75 % для учасників бойових дій, 50 % для учасників війни та членів сімей загиблих (померлих) ветеранів війни.