ДЕРЖЕНЕРГОЕФЕКТИВНОСТІ ІНІЦІЮВАЛО ОБГОВОРЕННЯ ЗАКОНОПРОЕКТУ ЩОДО ЕНЕРГЕТИЧНОЇ УТИЛІЗАЦІЇ ВІДХОДІВ

Дата: 10.11.2020 19:23

Фото без описуДерженергоефективності підготувало законодавчі зміни щодо створення умов для стимулювання енергетичної утилізації відходів та використання відновлювального палива з відходів.

З цього приводу Агентство організувало онлайн-обговорення законопроекту із представниками Міненерго, Міндовкілля, Мінрегіону та стейкхолдерами.

Представляючи ініціативу, т.в.о. Голови Держенергоефективності Костянтин Гура пояснив, що сьогодні в країні – близько 12 млн тонн відходів. Проблема їхнього накопичення потребує нагальних рішень та сучасних світових підходів, а саме - виробництва енергії з відходів та заміщення в еквіваленті до 1 млрд му рік.

Як свідчить статистика, в Україні 93% відходів вивозиться на полігони. Натомість у Швеції 99% сміття відсортовується, з яких половина спрямовується на енергетичну утилізацію.

«Тому наше завдання – створити врешті-решт сприятливі умови для виробництва енергії із твердих побутових відходів та інвестування у такі проекти. Для цього потрібно прозоре і зрозуміле законодавство», - повідомив Костянтин Гура.

Тож, розробленим законопроектом передбачається:

• закріплення на законодавчому рівні визначення відновлювального палива, як альтернативного виду палива та альтернативного джерела енергії;
  • встановлення екологічних вимог до використання такого палива;
  • стимулювання ринку енергетичної утилізації.
  • У якості інструментів підтримки розглядаються:
  • тариф на теплову енергію на рівні 90% від середньозваженого з газу;
  • викуп теплової енергії в повному обсязі для потреб населення та бюджетних установ без конкурентних засад;
  • довгострокові прямі договори на постачання теплової енергії для бюджетних установ;
  • можливості участі в «зелених» аукціонах на електроенергію тощо.

У результаті розвитку сфери енергетичної утилізації твердих побутових відходів очікується:

• зменшення захоронення твердих побутових відходів, покращення екології;
  • заміщення викопних видів палива;
  • розвиток ринку переробки твердих побутових відходів;
  • створення нових робочих місць.

Обговорюючи законопроект, учасники наради звернули особливу увагу на питання термінології, екологічну складову подібних проектів, відповідність такого палива стандартам ЄС, різні шляхи стимулювання цього ринку тощо.

За підсумками засідання буде опрацьовано усі озвучені та представлені пропозиції та зауваження для удосконалення законопроекту.