Вірусне захворювання на кір

Дата: 19.12.2018 11:01

Кір — небезпечне дуже заразне вірусне захворювання, що швидко поширюється від хворої людини до здорової повітряно – крапельним шляхом, тобто під час вдихання найдрібніших крапель слизу, які потрапили в повітря чи чханні, кашлі або розмові хворого.

Вірус кору може жити в повітрі та на поверхнях до двох годин після того , як хвора людина залишила приміщення.

9 із 10 людей, з якими  контактувала інфікована особа, теж захворіють, якщо вони не були щеплені.

Кір – одна з головних причин дитячої смертності.  Інкубаційний період становить 6 - 21 днів. Далі починається період захворювання – висока температура, головний біль, нежить, сухий кашель, збільшення лімфатичних вузлів, запалення слизової оболонки очей, блювання, пронос.

На 4-5 день з’являється червоний висип, який починається зі шкіри голови й обличчя, а згодом розповсюджується на все тіло. Тривалість даного захворювання триває до 4 –х тижнів.

Кір має серйозні ускладнення :
Пневмонія;
Вушна інфекція;
Запалення мозку – енцефаліт;
Інші серйозні ускладнення, а також інвалідність і навіть смерть.

Специфічного лікування від корі немає. Проте захворювання можна запобігти – це вакцинація. Саме завдяки вакцинації вдалось знизити захворюваність на кір у десятки разів. Тільки з 2000 по 2016 роки смертність від кору знизилась на 79%, тобто завдяки вакцинації знизилась смертність 20,3 мільйони дитячого населення. На жаль в Україні рівень охоплення щеплення недостатній.

Вакцинація формує специфічний імунітет , унаслідок чого організм людини стає нечутливим до захворювання. Згідно календаря в 12 місяців проводять перше щеплення, а в 6 років – планова ревакцинація. Вакцина проти кору – комбінована трьохкомпонентна  ( для профілактики кору, епідемічного паротиту і краснухи ). В медичних закладах наявна  безкоштовна вакцина Бельгійського виробника – «Пріорікс» ( Priorix).

За 2018 рік отримано вакцини 8716 доз, в тому числі гуманітарної допомоги 1300 доз, при річній  потребі -  6428 доз, відповідно до планування. План щеплень дітей вакциною КПК  на 2018 рік складав:
Дітей віком 1 рік – 1604;
2 роки і старше – 641;
6 років – 1911;
7 років і старше – 1010;
позапланові щеплення (дорослі) - 404.
Виконання щеплення дітей різної вікової категорії відповідно до плану складає 59,3 % по мережі.

У разі контакту  дитини з хворим на кір потрібно негайно звернутись до лікаря, й зробити вакцинацію протягом перших 72 годин.

Протипоказання до вакцинації КПК :
Гостре захворювання при температурі більше 38,5;
Серйозна алергічна реакція ( анафілактичний шок);
Захворювання і стани ,при яких після введення вакцини імунітет може не сформуватись ( онкологічні хворі, СНІД) ;
Вагітність.

Порадьтеся щодо вакцинації КПК зі своїм лікарем. Він розкаже Вам про вакцину, можливі реакції організму на щеплення та порадить, якими  користуватися жарознижувальними препаратами при підвищенні температури.

На сьогодніший день ситуація щодо захворюваності на кір залишається складною. З початку 2018 року в Хустському районі зареєстровано 92 випадки корі – з них 62 дітей до 17 років. Найчастіше  хворіють діти вікової категорії 5-9 років – 35 дітей , що становить 60.9 % від усіх дітей. Госпіталізовано до інфекційного відділення районної лікарні – 66 осіб, інші лікувались амбулаторно.
Випадки кору реєструвались в таких населених пунктах :
 с.Велятино -23 особи ( в т.ч. 21дитина до 17 років);
с.Горінчево- 7 осіб ( в т.ч. 4 дитини до 17 років );
с.Березово -8 осіб (в т.ч. 4 дитини до 17 років);
с.Сокирниця – 4 особи (в т.ч. 3 дитини до 17 років);
смт.Вишково – 3 дітей до 17 років;
с.Нижнє Селище – 3 дітей до 17 років;
с.Липча – 4 особи (в т.ч. 1 дитина до 17 років);
с.Рокосово – 3 особи (в т.ч. 2 дитини до 17 років);
с.Монастирець -2 дитини до 17 років;
с.Липовець  - 2 дитини до 17 років;
с.Драгово  - 1 доросла людина;
 Олександрівка – 6 особи ;
Кошелево – 1 доросла людина;
с.Золотарево- 2 особи;
Стеблівка,Нанково,Яблунівка – 1 дитина до 17 років
м.Хуст -28 особи (в т.ч. 17 дитини до 17 років). З них лабораторно підтверджено діагноз  у 3-х хворих.

Варто пам’ятати, що вакцинація – це наш захист від корі, а ще – це наш обов’язок: перед нашими дітьми, рідними і всіма людьми, що мешкають у нашій країні. Разом ми захистимо Україну від кору.